Rok 2016 sa chýli svižným tempom ku svojmu koncu. Spolu s blížiacim sa Silvestrom nastáva obdobie, kedy sa mnohí z nás zamýšľajú ako strávia posledné dni starého a začiatok nového roka.

V dnešnej dobe je už u mnohých obvyklé tráviť posledné dni roka nielen v domácom pohodlí pri televíznej obrazovke alebo na námestiach, ale aj aktívnym relaxom v prírode, na lyžiarskych svahoch alebo rekreáciou v zahraničí. V tomto období roka je preto dopyt po ubytovacích kapacitách a pobytoch veľmi výrazný a po pokojnejšom jesennom období dosahuje svoj vrchol. „Ak zaváhate, je veľmi pravdepodobné, že kvôli značnej obsadenosti sa vaše silvestrovské plány neuskutočnia podľa pôvodných predstáv,“ varuje hovorca Asociácie portálov kolektívneho nakupovania Marian Tar.

Ak si chcete vychutnať zimné radovánky v horských oblastiach v ponuke zľavových portálov nájdete napr. pobyty v podtatranskej oblasti. Tohtoročným tipom sú Club Hotel Nezábudka a hotel Lesana, kde máte k dispozícii aj wellness a samozrejme blízkosť lyžiarskych svahov našich veľhôr. „Dobrým zvykom pri silvestrovských pobytoch je naozaj kompletný servis – od živej hudby, po slávnostnú večeru, tanečnú zábavu až po prípitok a ohňostroj,“ dodáva Tar.

Pre tých, ktorí chcú zažiť naozaj netradičný Silvester dávame do pozornosti ponuku stráviť posledné dni roka v zahraničných metropolách. Miláno, Paríž či Rím každoročne vítajú nový rok vo veľkom štýle. Ak si chcete pripomenúť leto a vycestovať za teplom južných prímorských oblastí, zľavové portály pre vás pripravili aj pobyty v Monaku a all inclusive pobyt v 5 * hoteli Titanic Lara Beach v Turecku, kde vás rozmaznajú špičkovými službami.

Posledné voľné kapacity sa však rýchlo míňajú, s rozhodnutím ako a kde prežijete oslavy Nového roka príliš neváhajte. Nákupom na niektorom z portálov SAPKN získavate záruku prevereného poskytovateľa, kompletný zákaznícky servis a samozrejme – najlepšej ceny na trhu.

Tieto Vianoce vyšli pre priaznivcov nákupov na poslednú chvíľu trochu nevhod – na sobotu. Kým minulé roky sme si mohli pred Štedrým dňom užiť vždy aspoň niekoľko dní či víkend na nákupy, podľa prieskumu to tento rok vyzerá, že väčšina z nás bude pracovať až do 23. decembra. I keď kalendár tento rok nepríjemne prekvapil, svoje nákupné zvyklosti vôbec nemusíte meniť. Z ponuky zľavových portálov si vyberiete hoci aj priamo na Štedrý deň. Nielenže ušetríte, ale pripravíte vašim blízkym o to väčšie prekvapenie.

Slováci sú jedným z najpracovitejších národov na svete. Z toho vyplýva, že každá voľná chvíľa je vzácna a snažíme sa investovať ju najlepšie, ako to len ide. Vyhnite sa tento rok preplneným nákupným centrám, bojom o parkovacie miesta či dlhým radom pri pokladni. Na zľavových portáloch patriacich pod Slovenskú asociáciu portálov kolektívneho nakupovania nájdete najširšiu ponuku originálnych, zážitkových darčekov pre celú rodinu.

„Naše portály aj tento rok pripravili kvalitný mix pobytov, adrenalínových zážitkov či relaxačných procedúr, ktoré si môžete kúpiť naozaj na poslednú chvíľu a bez stresu. Stačí len kúpiť kupón, vytlačiť ho a ideálne darovať v peknej obálke s prianím,“ prezradil hovorca SAPKN Marian Tar. Ako ďalej dodáva, pri výbere sa stačí orientovať podľa dátumu platnosti, teda dátumu, do ktorého je možné kupóny využiť. „Platí že čím dlhšia platnosť, tým lepšie,“ doplnil Tar. Dva mesiace od Vianoc sú podľa prieskumov dostatočný časový interval na to, aby obdarovaní svoje darčeky využili.

Fakt, že na Slovensku pracujeme tak veľa, mení nielen termín, kedy darčeky nakupujeme, ale aj náš výber. Stále častejšie pred materiálnymi vecami uprednostňujeme pekný zážitok či wellness pobyt niekde na horách. Svojim blízkym tak doprajeme aspoň malú pauzu od práce a bežnej rutiny. „Hitom tejto sezóny sú jednoznačne zájazdy so sprievodcom. Cestovné kancelárie aj preto vyšli zákazníkom v ústrety a ponuku top zájazdov s termínmi na rok 2017 zverejnili v predstihu,“ vysvetlil Tar.

Ostáva teda vybrať si z bohatej ponuky. Nezabudnite, že nákup takéhoto darčeka je možné uskutočniť naozaj do poslednej chvíle, nakoľko kupóny vám prídu e-mailom. Pripravíte tým blízkym naozajstné prekvapenie.

Letné obdobie sa pomaly prehuplo do svojej poslednej tretiny. Mnohí už majú za sebou príjemný, zaslúžený dovolenkový relax, či už pri mori alebo v domácich rekreačných oblastiach. Ak ste si v tejto letnej sezóne ešte nenašli čas na oddych a výdatnejšiu dovolenku nemusíte sa obávať, ponuka pobytov nie je stále vyčerpaná. Ak chcete ušetriť aj pri nákupe neskorších pobytov, stále je tu alternatíva v podobe ponúkaných akciových pobytov na portáloch kolektívneho nakupovania. Zľavové portály majú stále v ponuke aj pobyty s termínmi na konci augusta, prípadne v septembri. V tomto období je tiež možné ušetriť niekoľko dní z vášho dovolenkového fondu vzhľadom k trom štátnym sviatkom v tomto období.

Výhodou augusta a septembra je často miernejšie a stabilnejšie počasie, čo ocenia nielen návštevníci hôr ale aj rekreačných oblastí pri vodných plochách. Prechod medzi ročnými obdobiami má svoje čaro a vychutnať si ho v prírode a pokoji uprednostňuje mnoho zákazníkov. Väčšina domácich a zahraničných návštevníkov využíva kapacity v cestovnom ruchu prioritne v hlavnej sezóne.

S príchodom septembra sa opäť začína pracovný kolobeh a so začiatkom školskej dochádzky sa počet návštevníkov postupne znižuje. Reakcia poskytovateľov služieb je pochopiteľná, snažia sa svoje kapacity aj ku koncu sezóny naplniť a prilákať zákazníkov zaujímavými zľavami. Ak preferujete oddych mimo hlavných týždňov letnej turistickej sezóny, určite vám príde vhod aj viac súkromia a menej návštevníkov v porovnaní s najviac vyťaženým obdobím leta. Hory, kúpele či wellness zariadenia sú stále dostupné a nebudete sa pri ich návšteve predierať davmi. Zľavové portály v spolupráci s poskytovateľmi umožňujú pobyty aj kombinovať. V prípade, že ste dobrodružnejšie, cestovateľské typy, ktoré dovolenku radi strávia aktívnejšie na viacerých miestach, je táto ponuka ideálnym variantom pre vás. Využite posledné týždne leta a neváhajte s výberom dovolenkového pobytu na zľavových portáloch aj mimo hlavnej sezóny.

Adventné zájazdy do zahraničia sú pre Slovákov každoročne veľkým lákadlom. Cestovné kancelárie z roka na rok predvianočné zájazdy obmieňajú, rozširujú svoju ponuku, aby vyhoveli čoraz náročnejším nárokom zákazníkov a pre veľký záujem začínajú s predajmi už koncom leta. Mnohé z nich sú špeciálne prispôsobené zľavovým portálom a nikde inde ich nenájdete. Na portáloch združených v Slovenskej asociácie portálov kolektívneho nakupovanie už teraz nájdete výlety so sprievodcom na vianočné trhy do okolitých metropol - Viedeň, Krakov, Budapešť, Drážďany či Praha - vybrať si tak môžete vskutku originálne predvianočné zážitky.

Ide napríklad o tradičné behy čertov - Krampuslauf, ktoré sa po celom Rakúsku tešia mimoriadnej obľube domácich, ale i zahraničných turistov. Ak vás advent na “pekelnú” nôtu neoslovuje, zaiste vás očarí vyzdobená krása rakúskych či bavorských hradov a zámkov. Program zájazdu je vždy vyskladaný tak, aby neunudil návštevníkov siahodlhým výkladom ale príjemne navnadil vianočnou atmosférou. K tej nepochybne patrí i škoricovo-medová vôňa perníkov, ktorej sa môžete nabažiť na najväčšej výstave perníkových chalúpok v kláštore Zwettl.

Slováci vymenili predvianočné upratovanie za cestovateľské zážitky. O zájazdy v predvianočnom období je z roka na rok väčší záujem. “Mnohé z týchto zájazdov sú spojené s podujatím, ktoré sa koná iba vo vopred stanovený termín, nie je teda možné pridať viac termínov,” prezradil Marian Tar za Asociáciu. “Keďže kapacita autobusu je obmedzená, k dispozícii je limitované množstvo kupónov,” dodal. S kúpou preto odporúča nečakať pridlho, aj napriek tomu, že zimné obdobie ešte nezačalo. Voľné kapacity sa vypredávajú celkom rýchlo.

Dôvodov na takýto výlet je naozaj mnoho a u každého vyhráva niečo iné. Kým kvalita domácich vianočných trhov má stúpajúcu tendenciu, stále zaostáva za možnosťami, ktoré ponúkajú Vianoce v zahraničí. Kým tradičný viedenský Christkindlmarkt je najmä o atmosfére, cukrovinkách a dekoračných predmetoch, budapeštiansky vianočný trh je najmä o maďarských gastrošpecialitách - pečených klobáskach, guláši alebo langošoch. Poľské trhy v Krakove si vás získajú atmosférou priateľstva a kresťanským posolstvom sviatkov. Jedno však majú spoločné - vianočný punč, varené vínko či iný aperitív na zahriatie. Organizovaný zájazd je preto zaujímavý tiež tým, že sa nemusíte obmedzovať - odšoféruje to za vás skúsený šofér.

Ak máte radi atmosféru Adventu, vianočných trhov a vianočných špecialít, zájazd do niektorej z okolitých krajín je dobrou voľbou...

Dovolenková sezóna je v plnom prúde, no mnohí Slováci stále vyčkávajú s rozhodnutím o tom kde a ako stráviť vytúžený letný oddych. Situácia s letnými pobytmi je toto leto oveľa komplikovanejšia ako minulé roky. Do rozhodnutia o dovolenke vstupujú obavy z migračnej krízy i hrozby terorizmu. Do popredia sa tak dostávajú možnosti oddychu u nás či u susedov.

“Z pohľadu štatistík registrujeme zvýšený záujem o pobyty na Slovensku alebo v okolitých krajinách. Hitom sú už tradične hory a termálne kúpaliská na južnom Slovensku či v Maďarsku” prezradil hovorca Slovenskej asociácie portálov kolektívneho nakupovania PhDr. Marian Tar, PhD.

Tomuto trendu sa prispôsobili aj zľavové portály. Do svojej ponuky zaradili oveľa viac zariadení zo Slovenska či susedných krajín a v blízkosti hraníc než po minulé roky. Zákazníci si tak môžu vyberať z početných možností aktívneho či menej náročného oddychu. Na svoje si prídu tak priaznivci adrenalínu, turistiky či cykloturistiky ako aj milovníci wellness, kúpeľného relaxu a výnimočných gastronomických špecialít.

Slovenské ubytovacie zariadenia boli v minulom roku nemeckými návštevníkmi ocenené ako jedny z najlepších v Európe. Úroveň sa však dvíha aj u našich susedov. Do záujmu našincov sa tak dostávajú zaujímavé wellness pobyty neďaleko poľských Pienin či termálne kúpaliská s wellness procedúrami v Maďarsku. Jazyková bariéra už dnes nie je témou - v pohraničných oblastiach sa väčšinou bez problémov dohovoríte v rodnej reči.

Záujem je aj o južnú Moravu, ktorá je známa hustou sieťou cyklotrás, opojnými vínnymi cestami a prepychovými zámkami len kúsok od hraníc. Rakúsko ponúka prírodné bohatstvo v podobe aj v lete aktraktívnych Álp či kultúrne pamiatky z čias monarchie, ktoré je možné navštíviť v rámci jednodňových zájazdov.

O tom, že dovolenka v týchto končinách je správna voľba vás presvedčia nielen turistické zaujímavosti, ale aj ceny. Málokto totiž tuší, že last minute ponuky sa dajú nájsť aj pri lokálnych penziónoch či hoteloch. Pobytom u nás môže bežná rodina ušetriť až polovicu nákladov, oproti dovolenke pri mori. Ponúka sa teda možnosť užiť si až dve dovolenky počas leta.