Financujte svoje bývanie hypotékou

Nezařazené

Nikto z nás nemá rád behanie po úradoch a lietanie hore dolu s kopcom papierov. Nič iné nám však neostáva, hlavne ak chceme komunikovať s bankou ohľadom požičania peňazí. Hypotéka je dnes bežnou záležitosťou a vlastne aj jedinou cestou k vlastnému bývaniu. Ceny nehnuteľností vo veľkých mestách sú závratné a nie je možnosť si na bývanie našetriť za pár rokov. Skúsme si spolu prejsť základné kroky k získaniu financovania vášho príbytku.

investice

Musíte sa pripraviť na to, že budete potrebovať čas na všetky vybavovačky. Inak to skrátka nejde. Banka vám ide požičať značnú čiastku a chce mať všetko zabezpečené a overené. Môžete sa obrátiť aj na finančného poradcu a ten vám ušetrí kopec nervov a času. Ide o dlhodobý záväzok a preto dobre zvážte svoje finančné možnosti.

Dobre preskúmajte ponuky bánk, ich podmienky a úroky. Následne oslovte banku, ktorá vás zaujala a tam vám vypracujú cenovú ponuku so všetkými podmienkami. Overte si aj skryté poplatky a postupy v prípade, že nebudete môcť pôžičku splácať. Je dobré si úver poistiť. Po dodaní všetkých dokumentov musíte čakať na schválenie bankou a až potom podpisujete zmluvu. Následne vám prídu peniaze na účet. Ak máte všetky potvrdenia a dokumenty po ruke, celý proces trvá asi týždeň.

Medzi základne dokumenty, ktoré budete predkladať banke patria samozrejme vaše osobné doklady, ďalej list vlastníctva kupovanej nehnuteľnosti, znalecký posudok a poistná zmluva s vinkuláciou v prospech banky zakladanej nehnuteľnosti, musíte preukázať aj svoj príjem t.j. výpisom z účtu, alebo potvrdením od zamestnávateľa, najdôležitejšia je kúpna zmluva k vášmu bývaniu snov. Je toho na začiatok veľa, ale v banke vám so všetkým pomôžu a poradia kde jednotlivé potvrdenia získate.
Uvedomte si aj to, že na vybavenie hypotéky budete potrebovať peniaze na rôzne poplatky. Veľa bánk si účtuje poplatok za vybavenie pôžičky, musíte zaplatiť znalecký posudok, poistenie k nehnuteľnosti a vklad na účet, ak si zakladáte kvôli hypotéke nový. Banky medzi sebou súperia o klienta a často ponúkajú rôzne akcie, ktoré zahŕňajú aj odpustenie niektorých poplatkov.

klíče

Možno sa vám všetko zdá veľmi komplikované, ale iste chcete, aby ste boli chránení a vybrali si ten najlepší variant. Aj banka si chce byť istá, že ste dôveryhodný klient. Uvidíte, že keď všetko zvládnete vybaviť, bude radosť z nového bývania väčšia ako nervy spojené s vybavovaním hypotéky.

Podobné príspevky