Dopyt po peniazoch alebo dopyt po likvidácii

Nezařazené

Dopyt po peniazoch sa delí do dvoch kategórií: transakčný dopyt a špekulatívny dopyt.

měna
 
Transakčný dopyt
Hlavným dôvodom, prečo ľudia držia peniaze je, že predpokladajú, že si za ne čoskoro niečo kúpia. Inými slovami ľudia predpokladajú, že urobia transakcie za tovary alebo služby. Množstvo peňazí, ktoré ľudia držia, závisí od hodnoty očakávaných transakcií. A tak človek na dovolenke môže utratiť viac ako počas bežného dňa. Bohatší ľudia môžu pociťovať vyšší dopyt po peniazoch, pretože ich denné výdavky sú vyššie ako výdavky priemerného človeka.
Keď prejdeme od jednotlivcov k celej skupine, môžeme vyvodiť záver, že celková hodnota všetkých transakcií v ekonomike počas určitého obdobia ovplyvňuje celkový transakčný dopyt po peniazoch.
Hrubý domáci produkt, ktorý predstavuje hodnotu všetkých tovarov a služieb vyprodukovaných počas roka, ovplyvní celkovú hodnotu transakcií. Zakaždým, keď HDP vzrastie, zvýši sa aj dopyt po peniazoch na vykonanie transakcií potrebných na kúpu extra HDP.
 
Špekulatívny dopyt
Tento druh dopytu vzniká zvažovaním alternatívnych nákladov z držania peňazí. Stiahnuť tieto peniaze z obehu je jednou z možností, ako udržať ich hodnotu. Alternatívne náklady zahŕňajú držanie peňazí vo forme úsporových vkladov, vkladových certifikátov, vzájomných rezerv, cenných papierov alebo nehnuteľností. Predpokladá sa ich návratnosť na rozdiel od mincí, mien a depozitných účtov, ktoré sú bezúročné.

euro mince

Keďže držanie peňazí je nákladné, t. j. existujú alternatívne náklady, dopyt po peniazoch by mal byť ovplyvnený zmenou v ich cene. Keďže úroková sadzba sa mení, pre alternatívne náklady môžeme vychádzať z priemeru. Ak sa úroková sadzba zvyšuje, množstvo držaných peňazí sa znižuje a naopak, so znížením úrokovej sadzby sa množstvo držaných peňazí zvyšuje. Špekulatívny dopyt po peniazoch sa teda viaže na časť peňažného dopytu vo vzťahu k úrokovej sadzbe.

Podobné príspevky