Problém v domovej kanalizácii by mali riešiť iba odborníci

Keď sa doma v byte upchá záchod, a voda po spláchnutí zostane visieť len pár centimetrov pod okrajom keramickej misy, je to veľmi zvláštny pocit. Rozhodne nie je príjemné sledovať, ako sa vaše výkaly vznášajú vo vode a nemajú záujem odtiaľto zmiznúť. Ak ani po pol hodine voda nemizne a zostáva jej hladina zhruba na rovnakej výške, môžete začať opatrne proces čistenia s gumovým zvonom. Je to jedna z mála účinných pomôcok, ktoré majú k dispozícii amatéri bez toho, aby museli volať inštalatéra.

upchatý záchod

Práca s gumovým zvonom je celkom jednoduchá, ale musíte byť opatrní a nepočínať si príliš zbrkle, pretože zlé sústredenie na túto činnosť môže znamenať to, že vám vystrekne odpadová tekutina priamo do tváre, alebo postrieka váš odev či okolité predmety. Gumový zvon sa vám tiež môže vyšmyknúť z ruky, a vy skončíte v záchodovej mise plnej výkalov.

záchod v dome

Kanalizácia sa tiež musí kontrolovať a čistiť – gumový zvon dokáže preraziť nánosy nečistôt v odpadovom potrubí, ktoré sa nachádzajú v relatívnej blízkosti, ale ak je zarážka v potrubí ďalej, napríklad až v kanalizácii, s tým vám zvon nepomôže. Vtedy je čas privolať odborníkov na krtkovanie, ktorí zasahujú v rámci havarijných situácií aj mimo bežného pracovného času.

Nepokúšajte sa do záchodu nič strkať – zanesený odpad zvádza k tomu, skúšať ho preraziť vlastnými silami stoj čo stoj, za každú cenu. Niektorí ľudia tam zastrkávajú elektrikárske perá alebo krtkovacie pružiny, niekto sa pokúsi tam strčiť oceľový drôt, ale tieto pokusy môžu viesť k tomu, že vám v odpadovom potrubí tieto predmety uviaznu, a nepôjdu vytiahnuť von. Musel by sa potom demontovať celý záchod a možno by bolo potrebné rozobrať aj časť odpadového potrubia, a to by vás mohlo vyjsť aj na desiatky tisíc korún. Ak nepomôže odpadový zvon, zavolajte ihneď odborníkov na krtkovanie v Nitre a do záchodovej misy nič nestrkajte, aj keby vám to niekto z vašich kamarátov radil.

Podobné príspevky